Oriz i skuqur me Vezë

Kalorike, Pasta dhe rizoto

Përbërësit
  • 1 filxhan ujë
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 2 lugë gjelle salcë soje
  • 1 filxhan oriz (i pagatuar)
  • 1 lugë çaji vaj vegjetal
  • 1/2 qepë (të prera hollë)
  • 1/2 filxhan bishtaja (të gjelbëra)
  • vezë (e rrahur lehtë)
  • 1/4 lugë çaji piper i zi
Përgatitja
1
Në një tigan lemë të vlojnë ujë, kripë dhe salcë soje. Shtojmë oriz dhe i kaurdisim. I heqim nga të nxehtit, i mbulojmë dhe i lemë të pushojnë për 5 minuta.
2
Nxehim vajin në një tigan mesatar në nxehtësi mesatare. Kaurdisim qepët dhe bishtajat e gjelbëra për 2 deri në 3 minuta.
3
Hedhim vezët dhe i skuqim për 2 minuta, duke i rrahur vezët ndërsa gatuhen.
4
I përziejmë mirë në orizin e gatuar dhe i spërkatim me piper.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *