Mozzarella me Domate dhe Speca të pjekur në furrë

Antipasta, Perime, Te shpejta

Përbërësit
400 gr domate
300 gr spec
450 gr djathë Mocarela (të prerë në feta)
vaj ulliri (ekstra i virgjër)
borzilok (gjethe të freskëta)
uthull balsamike
kripë
piper i zi (i trashë)

Përgatitja
1
Në një pjatancë të madhe vendosim krah njëri-tjetrit domatet dhe specat duke u përpjekur që të duken bukur.
2
Hedhim me lugë pak lëng speci dhe domatesh mbi specat dhe domatet e vendosur në pjatancë.
3
Vendosim gjethet e borzilokut përgjatë specave dhe domateve.
4
Në qendër të pjatancës rregullojmë mozzarella-n e prerë në mënyrë që pjata të duket bukur.
5
Spërkasim me pak vaj ulliri djathin, domatet dhe specat. Mbi përzierjen e domateve hedhim edhe pak uthull balsamike.
6
Spërkasim pjatën me pak kripë deti dhe spec të zi dhe e shërbejmë.

Articles You May Like

Supë me pulë e hudhra
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *