Mish viçi role

Pjata kryesore

Përbërësit:

  • ½ e filxhanit sheqer të kaftë
  • ½ e filxhanit ketchup
  • 700 gram mish të bluar
  • ¾ e filxhanit, qumësht
  • 2 vezë
  • 1 ½ e lugës së cajit, kripë
  • ¼ e lugës së cajit piper të zit ë bluar
  • 1 qepë të vogël, të grirë
  • ¼ e lugës së cajit gjingjer të bluar
  • ¾ e filxhanit krekr të shtypur mirë

Përgatitja: 

Duhet ta ngrohni furrën në 175 gradë C. Lehtësisht lyeni me yndyrë një tepsi me përmasa 12.7×22.86 cm. Shtype sheqerin e kaftë në fundin e tepsisë e cila është nxehur dhe shpërndaje ketchup-in përmbi sheqer. Në një enë për përzierje, përziji të gjithë përbërësit e mëssipërm duke i dhënë një formë të ruletit. Vendose mbi ketchup. Gatuaje në furrën e nxehtë për një orë, deri sa të thahet lëngu në tërësi.

*GOslim & Matcha Slim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Supë me lëng mishi
Tavë me bamje
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *