Mish Qengji me Qumësht

Kalorike, Pjata kryesore

Mish Qengji me Qumësht

Përbërësit:

  • mish qengji ((gjysmë qengji))
  • kripë
  • trumëz
  • 3 gota qumësht

Përgatitja:

  1. Presim qengjin në racione, e vëmë në një tenxhere me ujë me kripë dhe e ziejmë të mbuluar në zjarr të ulët për rreth 1.5 orë ose deri sa të bëhet.
  2. Shtrojmë racionet e qengjit në një tepsi, i spërkasim me trumzë dhe pastaj me qumësht.
  3. E pjekim në furrë në 200 gradë për rreth 30 minuta ose deri sa qumështi pothuajse të ketë shteruar fare dhe mishi të ketë krijuar një kore të këndshme ngjyrë kafe.


Articles You May Like

Bukë me vezë
Tavë me bamje
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *