Mish Qengji me Majdanoz

Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
500 – 600 gr mish qengji
2 kokrra qepë e njomë
1 lugë gjelle salcë domatesh
20 gr oriz
4 lugë gjelle vaj ulliri
1 tufë majdanoz

Përgatitja
1
Vendosim mishin në tenxhere dhe sapo t’i avullojë lagështira, shtojmë qepët e njoma të grira jo shumë hollë.
2
I trazojmë derisa të fillojnë të zbuten pak, shtojmë një lugë salcë dhe më pas orizin.
3
I hedhim ujë të ngrohtë deri në nivelin e mishit.
4
I lemë të ziejnë për 30-40 minuta.
5
Kur mishi të jetë zierë, para se ta heqim nga zjarri shtojmë dhe majdanozin e grirë hollë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *