Mish me spinaq dhe oriz në furrë

Pjata kryesore

Përbërësit :

600 gr mish qingji ose viçi
2 kokrra qepë
2 thelpi hudhër
250 gr oriz
800 gr spinaq
1 tuf kopër
kripë dhe piper të zi
arrëmoskat
pak vaj ulliri

Përgatitija :

Fillimisht me një tenxhere me 2 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim copët e mishit së bashku me 1 qepë të grirë hollë, shtojmë kripë dhe e lëmë të ziejë deri sa mishit ë shkëputet nga kocka.

Ndërkohë në një tigan të thellë shtojmë 2-3 lugë gjelle vaj dhe kaurdisim qepën tjetër së bashku me huhdrat, shpëlajmë orizin dhe e përziejmë sëbashku me qepën për 2-3 minuta.

Shtojmë spinaqin të pastruar dhe të prerë trashë, kopër, e përziejmë dhe atë për 2 minuta, piper të zi dhe arrëmoskat.

Shtojmë lëngun e mishit të zjerë rreth 500 ml baraz me nivelin e përbërësve jo më lart, vendosim mbi oriz dhe copëzat e mishit dhe vendosim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio
Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Zupa me qumësht dhe biskota
Kulaç i butë me kungull
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi
Patate furre me limon dhe rozmarinë
Kek me mollë dhe portokalle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *