Midhje të mbushura

Fruta Deti, Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
300 gr spinaq
100 gr mish derri (i grirë)
50 gr proshutë
32 midhje (të mëdha, të pastruara)
2 vezë
djathë Grana Padano (i grirë)
kripë
piper
lëng domateje
vaj ulliri

Përgatitja
1
Hapni midhjet fillimisht, me një thikë duke e futur mes dy valvulave dhe duke ushtruar presion të lehtë, pa i shkëputur nga njëra-tjetra. Pastaj lajini midhjet me kujdes.
2
Zieni spinaqin për 2 minuta, kullojeni, shtrydheni lëngun e tepërt dhe prejeni hollë.
3
Prejeni imët edhe proshutën. Përziejeni atë me mishin e grirë të derrit, vezët, 2 lugë djathë, spinaqin e grirë, një majë luge kripë dhe piper, duke e bërë një masë homogjene.
4
Mbushini midhjet me këtë përzierje me anën e një luge dhe mbyllni çdo midhje, duke i lidhur me spango kuzhine.
5
Vendosini midhjet në një tigan me vaj ulliri dhe 300 g salcë domatesh. Gatuajininë zjarr të mesëm për 15 minuta. Hiqini nga zjarri, largoni spangon dhe shërbejeni menjëherë.

Articles You May Like

Kek i shpejtë me mollë
Supë borsh me patate
Qumështor , receta origjinale
Ja si të bëni qofte në tavë
Reçel ananasi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *