Mënyrat më të shëndetshme për të gatuar vezët në mëngjes

Shendeti & Keshilla

Vezë plotësisht të ziera:

Vezët plotësisht të ziera janë ideale për një mëngjes të shpejtë por të pasur me proteina.

Ato mund t’i zieni që të dielën, t’i mbani në frigorifer dhe t’i keni gati për konsum gjatë javës.

Vezë pjesërisht të ziera:

Në këtë rast, e verdha e vezës është pak e qullët dhe e butë.

Ajo kombinohet shumë mirë me bukën e thekur e të lyer me pak gjalpë.

Vezë të rrahura:

Vezët e rrahura janë shumë praktike dhe të thjeshta për t’u gatuar.

Mjafton të zgjidhni një tigan që nuk ngjit dhe të përfitoni një pjatë kremoze dhe të shijshme.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Vezë të rrahura në mikrovalë:

Vezët mund t’i gatuani edhe në mikrovalë për vetëm 90 sekonda.

Rezultati është një pjatë shumë më kremoze dhe të butë.

Omletë në filxhan:

Omleta në filxhan mund të gatuhet shumë lehtë në mikrovalë.

Rrihini vezët, shtoni pak qumësht, barishte e erëza dhe në pak minuta do të keni një omletë speciale.

Vezë sy:

Vezës sy nuk i thua dot kurrë ‘jo’.

Skuqja perfekte arrihet në pak minuta ndërkohë që e verdha mbetet e lëngshme dhe plot vlera.

Zgjidhni një tigan që nuk ngjit dhe pakëz gjalpë.

Vezë poshe:

E verdha e vezës poshe është e butë dhe e lëngshme por jo e shkëputur nga e bardha kremoze.

Veza poshe është pak tekanjoze dhe do mjeshtëri të caktuar në gatim, por me pak praktikë mund t’ia dilni mbanë.

Vezën poshe mund ta gatuani edhe në mikrovalë.

Vezë të pjekura:

Vezët mund t’i piqni edhe në furrë duke përdorur tasë të vegjël gatimi dhe duke i spërkatur me kripë, piper, erëza e barishte.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Omleta:

Omleta mund të gatuhet në një tigan që nuk ngjit në pak minuta.

Omleta perfekte duhet të marrë një ngjyrë të artë në sipërfaqe dhe të jetë e butë dhe kremoze në pjesën e brendshme.

Ajo mund të kombinohet me perime ose djathë.

Fritata:

Fritata ka të bëjë me një gatim ku veza përdoret për të lidhur një sërë ushqimesh të tjera që mbizotërojnë në recetë siç mund të jenë perimet, mishi apo djathi.

Në këtë rast, omleta është më e trashë dhe më e dendur në përbërës.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Gjellë me bathë
Oriz me midhje dhe perime
Tavë me bamje
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Omletë me spinaq domate dhe djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *