Makarona të ftohta me Pesto dhe Gjizë

Kalorike, Pasta dhe rizoto, Pjata kryesore, Vegjetariane

Përbërësit
  • 280 gr makarona (të shkurtra)
  • 150 gr djathë
  • 25 gr bajame
  • domate
  • borzilok
  • bajame (me lëkurë)
  • djathë Grana Padano
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • kripë
  • piper
Përgatitja
1
Vendosini të valojnë makaronat. Hapini në një tabaka, hidhuni pak vaj dhe lërini të ftohen, duke i trazuar herë pas here. Ndërkohë përgatisni pesto: përziejini një domate të qëruar së bashku me 10 gjethet e borzilokutgjizën dhe bajamet pa lëkurë me 2 lugë djathë të grirë, kripë, piper dhe rreth 50 gr vaj.
2
Hidheni këtë salcë pesto te makaronat dhe shtoni domate të prera, bajame me lëkurë dhe çdo lloj djathi të grirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *