Makarona me Speca

Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
  • 500 gr spec i kuq
  • 320 gr makarona
  • 300 gr domate
  • hudhër
  • majdanoz
  • djathë (i grirë)
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • kripë
Përgatitja
1
Lani dhe pastroni specat. Vendosni në një tepsi pjekjeje specat dhe piqeni në 180 °C për 45 minuta, duke i kthyer nga ana tjetër në mes të gatimit. Hiqini nga furra dhe futini në një qese letre për 25-30 minuta: kështu që ju mund t’ua hiqni lëkurën me lehtësi.
2
Lani dhe pastroni domatet dhe prejini ato në gjysmë. Skuqini në një tigan me 2-3 lugë vaj ulliri për 3 minuta, fikeni sobën dhe hidhuni kripë.
3
Prejeni majdanozin dhe hudhrën imët. Qëroni edhe lëkurën e specave, hiquni farat dhe prejini në feta. Shtojini ato në tiganin e domateve dhe gatuajini për pak minuta së bashku.
4
Ziejini makaronat në një tenxhere me ujë të kripur. Kullojini dhe shtoni salcën. Gatuajini së bashku për 2-3 minuta. Hidheni edhe majdanozin e grirë dhe hudhrën. Plotësojeni makaronat në fund me djathë ‘pecorino’ dhe shërbejini menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *