Makarona me Speca

Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Pjata kryesore, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
  • 500 gr spec i kuq
  • 320 gr makarona
  • 300 gr domate
  • hudhër
  • majdanoz
  • djathë (i grirë)
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • kripë
Përgatitja
1
Lani dhe pastroni specat. Vendosni në një tepsi pjekjeje specat dhe piqeni në 180 °C për 45 minuta, duke i kthyer nga ana tjetër në mes të gatimit. Hiqini nga furra dhe futini në një qese letre për 25-30 minuta: kështu që ju mund t’ua hiqni lëkurën me lehtësi.
2
Lani dhe pastroni domatet dhe prejini ato në gjysmë. Skuqini në një tigan me 2-3 lugë vaj ulliri për 3 minuta, fikeni sobën dhe hidhuni kripë.
3
Prejeni majdanozin dhe hudhrën imët. Qëroni edhe lëkurën e specave, hiquni farat dhe prejini në feta. Shtojini ato në tiganin e domateve dhe gatuajini për pak minuta së bashku.
4
Ziejini makaronat në një tenxhere me ujë të kripur. Kullojini dhe shtoni salcën. Gatuajini së bashku për 2-3 minuta. Hidheni edhe majdanozin e grirë dhe hudhrën. Plotësojeni makaronat në fund me djathë ‘pecorino’ dhe shërbejini menjëherë.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Bukë me vezë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Supë me lëng mishi
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *