Macaroons franceze

Embelsira, Kalorike, Per femije

Përbërësit
  • 6 kokrra vezë (të bardhat)
  • 400 gr sheqer pudër
  • 250 gr pudër bajamesh
  • 3-4 pika ngjyrues ushqimor
  • pak kripë
Përgatitja
1
Hedhim të bardhat e vezëve bashkë me pak kripë në një tas. I rrahim derisa të bëhen shkumë.
2
Me ndihmën e një site, hedhim gjysmën e sheqerit pudër te shkuma e vezëve dhe vazhdojmë ta rrahim përsëri me mixer. Shtojmë dhe gjysmën tjetër dhe vazhdojmë rrahjen.
3
Marrim pudrën e bajameve dhe ia hedhim shkumës me vezë. I trazojmë me një lugë, derisa të formohet një masë e njëtrajtshme.
4
Hedhim disa pika të ngjyruesit (ngjyrën që preferoni) dhe e trazojmë me kujdes, derisa ngjyra të shpërndahet gjithandej.
5
Në një qese pastiçerie hedhim masën e macaroons-ave. Marrim një tepsi me letër kuzhine dhe mbi të formojmë forma të rrumbullakëta me diametër 2 centimetër.
6
Lërini macaroons-at përjashtë për 30 minuta që të marrin temperaturën e dhomës.
7
Në një sobë të parangrohur në 170°C vendosim macaroons-at për 14 minuta.
8
Pasi janë pjekur lërini të ftohen në temperaturën e ambientit dhe më pas mund të zgjidhni mbushjen tuaj të preferuar (reçel ose çokokrem).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *