Kungulleshka të mbushura

Pjata kryesore

Përbërësit

1 kg kungulleshka

2-3 kokrra qepë

1 filxhan çaji oriz

3-4 kokrra domate

1 filxhan çaji mish të grirë

Kripë

Piper

Kopër

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja

Kungulleshkat pastrohen, lahen dhe përmes një thike të mprehtë u hiqet pjesa e brendshme dhe krijohet një boshllëk për mbushjen.

Më pas, kalohen për skuqje të lehtë dhe lihen mënjanë.

Në një enë kaurdisen qepët e grira, shtohet mishi i grirë dhe kaurdiset, më pas shtohet orizi dhe kaurdisen së bashku për disa minuta.

Më pas, shtohen domtatet e qëruara dhe të grira në kubikë të vegjël, kripa dhe piperi.

Më pas hidhet ujë në masën sa dyfishi i orizit të përdorur. Pra, raporti i masës për orizin dhe ujin do jetë 1 me dy.

E lëmë masën të ziejë derisa orizi të përthithë krejt lëngun dhe të shkriftohet.

Pastaj hiqet nga zjarri, përzihet me kopër të grirë dhe ftohet pak.

Mbushen kungulleshkat me masën e përgatitur.

Sipër tyre, nëse preferoni hidhet salcë e kuqe e përgatitur me qepë të grira dhe më pas tava vendoset të piqet në furrë.

Nëse preferoni bashkë me kungulleshkat mund të mbushni edhe disa speca apo domate. Një mënyrë për ta bërë këtë pjatë edhe me më shumë larmi në shije.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published.