Kroasant me çokollatë

Embelsira

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 100 gr sheqer
 • 150 gr gjalpë
 • 1 filxhan çaji kos natyral
 • 3 të verdha vezësh
 • Një lugë e vogël me kanellë pluhur
 • cokollat ose nutella
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Si fillim hedhim në një tas të madh miellin, gjalpin dhe sheqerin. I kalojmë të gjitha në mikser derisa të jenë përzierë mirë me njëra tjetrën.
 2. Shtojmë të verdhat e vezëve bashkë me kosin dhe kanellën dhe vijojmë t’i përziejmë në mikser derisa brumi të jetë i njëtrajtshëm.
 3. E hedhim brumin në një enë tjetër dhe e punojmë me dorë për disa minuta.
 4. Më pas brumin e mbështjellin me një letër kuzhine dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta në frigorifer.
 5. E nxjerrim nga frigoriferi dhe e hollojmë në formën e petës në një trashësi prej 2 mm.
 6. Petën e presim në forma trekëndore.
 7. Në secilin prej trekëndëshat hedhim copa cokollate ose një lugë nutella apo reçel.
 8. I mbyllim në formë roleve duke shtypur me kujdes të dyja anët e kroasantit.
 9. I vendosim në tavë ku më parë kemi shtruar një letër pjekjeje.
 10. Pasi i kemi vendosur të gjithë me radhë në tavë, kroasantet i fusim në furrë të ngrohur në 180 gradë.
 11. I pjekim për 25 minuta, i nxjerrim nga furra dhe i lëmë të ftohen.
 12. Sipas preferencës, para se t’i shërbejmë i spërkasim me pak sheqer pluhur sipër
 13. Ju befte mire!
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Akullore me kakao
Supë me pulë e hudhra
Reçel me boronica
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *