Kofshë pule të pjekura

Pjata kryesore

Përbërësit
400 gr mish pule
150 gr djathë i bardhë
3 feta bukë
2 thelpinj hudhër
1/4 filxhan gjalpë
trumëz
majdanoz
kripë
piper

Përgatitja
1
Copëtoni imët majdanozin dhe hudhrat. Pastroni mishin e pulës nga kockat dhe lëkura. Hiqni koret e fetave të bukës me thikë dhe prejini në copa të vogla.
2
Kombinojini në një tas mesatar bukën me djathin e bardhë. Hidhni majdanozin, kripë dhe piper. Në një pjatë shtoni ¼ filxhan gjalpë të shkrirë.
3
Lyeni mishin në pjatën me gjalpë dhe më pas në tasin me bukën me erëza dhe djathë. Renditini në një tavë dhe hidhni mbi to bukën e mbetur.
4
Piqini në temperaturën 175 gradë Celcius për 90 minuta.
5
Vendosini në një pjatë për servirje dhe dekorojini me një degë trumëz.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Tavë me bamje
Supë me lëng mishi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *