Kimë me Vezë

Pjata kryesore

Përbërësit
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • qepë (të grira imët)
 • karotë (të grira imët)
 • 2 degë selino
 • 400 gr mish i grirë
 • domate (të grira në rende)
 • 100 ml ujë
 • kripë
 • piper
 • pak spec i kuq (të bluar)
 • vezë
 • gjethe dafine
Përgatitja
1
Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën. Shtoni karotat dhe selinonë. I trazoni mirë dhe më pas shtoni mishin e grirë.
2
Lërini disa minuta dhe shtoni domatet. Përsëri i trazoni dhe ndërkohë shtoni ujin.
3
Gjatë kohës së zierjes shtoni kripë, piper dhe specin e kuq për shije. Pas 10 minutash i hiqni nga zjarri dhe e shtroni kimën në një tavë. Sipër tavës thyeni dy vezët.
4
Tani e vendosni në furrë për 20 minuta në temperaturë 180 gradë. Në fund e shërbeni të ngrohtë, shtoni pak piper dhe sipër i vendosni një gjethe dafine.

Products You May Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *