Keku gjerman

Embelsira

Përbërësit:

Për majanë: 1 bustinë maja të thatë; 150 ml qumësht pak të vakët; 1 lugë gjelle sheqer;

Për brumin: 370 gr miell; 75 gr sheqer; 1 bustinë sheqer vaniljeje; 1/3 lugë çaji arrë moskat e grirë; 1/3 lugë çaji kardamom pluhur;  1/3 lugë çaji kanellë; 1 vezë; 150 gr gjalpë në temperaturë ambienti.

Për mbushjen: 250 gr rrush të thatë; 6-8 lugë gjellë rum; 100 gr citronat (limona të sheqerosur të prerë në copa të vogla, i gjeni në Conad); lëkura e grirë një portokalli; 100 gr bajame pa lëkurë të prera në feta (edhe këto shiten gati në Conad); 200 gr marzipan (shitet i gatshëm tek Baronesha).

Për në fund: 100 gr gjalp të shkrirë, sheqer të bardhë, sheqer pluhur.

Përgatitja

Rrushin e thatë dhe rumin e hedhim në një tas dhe e lëmë të pushojë për një natë.

Limonat e thatë i vendosim në një tas me ujë dhe i lëmë për rreth dy orë që të zbuten. Heqim ujin.

Përgatisim tretësirën e majasë duke bërë bashkë përbërësit. E lëmë të qëndrojë 15 minuta.

Kliko ne foto per te bere tani porosine tende.