Kek me shumë fruta dhe pak sheqer

Embelsira

Na duhen për nje tavë me diameter 28 cm:
4 veze
6 luge sheqer (ose me shumë po e deshet te ëmbël)
1 gotë kos (250 g)
50 g niseshte
250 g miell (ose 220 miell + 30 g miell kokosi)
1 bustinë sodë për ëmbëlsira ( 15 g)
1 kg mollë te qëruara e te prera në kubike.
Lekure limoni e grirë me rende


Ndezim furrën në 180 gradë C
Në një tas rrahim vezët me sheqerin me rrahësen elektrike për 4-5 min. 
Shtojmë kosin dhe e rrahim per 1 minuta akoma, lekuren e linonit
Shtojmë miellin, niseshten e soden me site dhe i përziejmë akoma dhe 1 minut .Shtojme mollët dhe i pëerziejmë me lugë druri.
Hedhim brumin në tavë të lyer me gjalpë e miell dhe e pjekim per 40 minuta afersisht ose derisa kur te bejme proven me kruajtese dhembesh ajo te dale e pastër.

*Hypertea
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3qSWnxj
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3bpHyf5
*GOslim
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2Mhvq7i
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3dGh9MD

Articles You May Like

Speca të pjekur të mbushur me gjizë
Lulelakër në tavë
Mish qengji me perime
Kofshë qengji e pjekur në furrë
Sallatë me patate dhe proshutë të tymosur