Kek me mandarina

Embelsira

Përbërësit për tavë 24 cm:
7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim ● 125g gjalpë i butë në temperaturë ambienti ● 150g sheqer kaf ● 240g miell bajamesh ose bajame të bluara ● 100g miell integral (i zi) ● 3 vezë ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira

Për kremin sipër:
180g djathë Philadelphia ● 50g sheqer pluhur ● lëngu i ½ limoni ● 30g gjalpë I butë në temperaturë ambienti

Përgatitja: Ndezim furrën në 180°.
1 Mandarinat (5), të lara, pa i qëruar, i vëmë të ziejnë në një tenxhere me ujë të valuar për 10 minuta (i hedhim kur uji të ketë marrë valë).I kullojmë dhe i lëmë mënjanë të ftohen mirë. I presim mandarinat bashkë me lëkurën në copa
dhe më pas i grijmë te grirësi i frutave sa të bëhen si pure. I lëmë mënjanë.
2 Me rrahësin elektrik rrahim vezët me sheqerin për 2 minuta sa të bëhen si krem. Shtojmë gjalpin pjesë-pjesë, miellin e bajameve, miellin dhe sodën e ëmbëlsirave nëpërmjet një site dhe së fundi purenë e mandarinave. I përziejmë mire me spatul ose lugë druri.
3 Hedhim brumin te tava e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim në furrë për 40 minuta me 180°, më pas e ulim temperature në 150° dhe vazhdojmë pjekjen edhe për 15-20 minuta të tjera. Bëjmë provën me kruajtëse
dhëmbësh e cila duhet të dalë e pastër. Nëse është nevoja, mbulojeni nga fundi i pjekjes tortën me letër alumini që të mos digjet pasi koha e pjekjes është shumë e gjatë.
4 Kur torta të jetë e vakët e heqim nga tava dhe e lëmë të ftohet plotësisht mbi një grilë. Ndërkohë përgatisim kremin: Me rrahësin e vezëve me dorë, përziejmë djathin me sheqerin dhe gjalpin. Shtojmë më pas dalëngadalë lëngun e limonit derisa të kemi një masë si shkumë. E zbukurojmë tortën me kremin dhe sipër vëmë feta mandarinash të freskëta bashkë me lëkurë.

*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !
*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !