Kek i shijshëm me limon

Embelsira

PËRBËRËSIT: 3 vezë, 200 g sheqer, 100 ml qumësht, 150 g gjalpë, 1 limon lëkura dhe lëngu, 300 g miell dhe 1 fryrës me vanilje.

PËRGATITJA: Rrahim vezeët me sheqerin, derisa masa të dyfishohet, shtojmë gjalpin e butë, qumështin, lëngun dhe lëkurën e limonit. E përziejmë mirë dhe në fund shtojmë miellin dhe fryrësin. E vendosim në tavë dhe e pjekim për 40 minuta me 180 gradë.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZyeBYO
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/2M9uXUv

Articles You May Like

Petulla të mbushura me krem
Petanik me pulë
Kulaç i ngrohtë i lyer me vezë
Mish me spinaq dhe oriz në furrë
Mollë të karamelizuara me arra