Kek- bredh

Embelsira
Përbërësit
  • vaj luledielli (“Olim”)
  • 1 filxhan sheqer
  • kokrra vezë
  • 2 gota miell
  • 1 lugë sheqer pluhur
  • 100 gr çokollatë (me ngjyra)
  • 1 lugë kafe ngjyrues ushqimor
Përgatitja
1
Në një enë kombinoni sheqerin dhe vajin e lulediellit. Trazojini mirë dhe ndërkohë i shtoni kosin. Vazhdoni ti përzieni dhe shtoni vezët.
2
Pasi të jetë krijuar një masë homogjene shtoni miellin, sheqerin pluhur dhe çokollatat e vogla me ngjyra.
3
Kalojeni brumin me ndihmën e një luge në format e cupcake. I vendosni në furrë për 20 minuta në temperaturë 180 gradë.
4
Ndërkohë që piqen kombinoni në një enë gjalpin, sheqerin dhe ngjyruesin. Trazojini mirë.
5
Pasi keni nxjerrë nga furra kekun, i vendosni sipër kremin që përgatitët. Sipër i shtoni çokollatat e vogla me ngjyra. Shijojeni!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *