Kasatë me mjedër

Embelsira

Përbërësit:

250 g sheqer

250 g mjedra

6 të verdha vezësh

3/4 pana

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja:

Për të realizuar këtë recetë shtoni në një tenxhere, të verdhat e vezëve dhe sheqerin. Rrihini ato së bashku derisa masa të fryhet dhe të bëhet e trashë.

Më pas vendoseni enën në banjëmari dhe gatuajini, duke i trazuar vazhdimisht me një lugë. Kur përzierja të mbulojë lugën, hiqeni nga zjarri dhe vazhdoni t’a përzieni derisa masa e përftuar të ftohet plotësisht.

Në një tas, shtypni mjedrat. Shtoni panën në një enë tjetër dhe rriheni duke shtuar më pas edhe masën vezëve.

Në fund shtoni mjedrat e shtypura dhe trazojini së bashku derisa të gjithë përbërësit të bashkohen.

Lëvizjet duhet të jenë rrethore dhe nga lart poshtë, kështu volume i vezëve dhe panës nuk do të bjerë.

Ky hap është i rëndësishëm pasi vetëm kështu kasata do të dali kremoze dhe perfekte.

Kur të keni mbaruar kalojeni masën në një enë në të cilën keni shtruar një qese kuzhine apo letër pjekjeje.

Futeni enën në frigorifer dhe lëreni për 12 orë në ngrirje në mënyrë që të mpikset siç duhet.

Kur të ketë kaluar koha e nevojitur nxirreni enën nga ngrirja dhe kthejeni kasatën në një pjatë duke hequr me kujdes letrën.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Kokteil Mai Tai
Supë kremoze me fasule të bardha
Pica 4 stinet
Penne me ton dhe ullinj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *