Kasatë e ftohtë me arra

Embelsira

Perberesit:

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4 filxhanë çaji me akullore (mund ta blini të gatshme ose ta bëni vet)

1 lugë gjelle gjalpë i freskët

1 lugë gjelle biskota të thjeshta

1 lugë gjelle arra të thërrmuara

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja 

Në tasin ku keni akulloren, shtoni gjalpin i cili duhet të jetë i shkrirë në temperaturë ambjenti arrat e thërrmuara dhe përzjeini bashkë.

Në tasin apo formën ku do përgatisni kasatën vendosni një shtresë me akulloren e përgatitur me arra e kokrra reçeli qershie, shtroni biskota dhe më pas vendosni një shtresë tjetër akullore.

Futeni në zonën e ngrirjes së frigoriferit dhe lëreni derisa të ngrijë plotësisht.

Më pas nxirreni nga frigoriferi dhe përmbyseni në një pjatancë.

Sipas preferencës sipër mund t’i hidhni disa arra të tjera të thërrmuara, pak çokollatë të shkrirë, disa kokrra reçel qershie ose edhe fruta të tjera apo përbërës të tjerë sipas dëshirës.

Kasatën mund ta përgatisni edhe ndryshe, shtroni në tasin apo formën që do përdorni për kasatën si fillim një shtresë akullore, spërkateni me arrat e thërrmuara, biskotat dhe kokrrat e reçelit kokërr dhe më pas shtoni shtresën tjetër të akullores dhe futeni në zonën e ngrirjes së frigoriferit.

Kjo recetë përgatitet me akullore me shije të ndryshme sipas preferencës.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published.