Kadaif

Embelsira, Kalorike

 

Përbërësit
  • 400 gr kadaif
  • 200 gr gjalpë
  • 200 gr arra
  • 250 ml ujë
  • 500 gr sheqer
  • 20 gr vanilje
Përgatitja
1
Lyeni format specifike me nga një lugë gjalpë të shkrirë.
2
Vendosni nga një grusht kadaif tek secila. I shtoni përsëri gjalpë sipër. Shtoni tek çdo formë, arra të grira.
3
Vendosini në furrë në temperaturë 170 gradë përreth 45 minuta.
4
Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni sheqerin dhe vaniljen. Trazojeni mirë dhe e lini të ziejë për 10 minuta.
5
Pasi e keni nxjerrë kadaifin nga furra shtoni shërbetin që përgatitëm. Servireni në pjatë dhe shijojeni!

Articles You May Like

Buka me ullinj
Kulaç i butë me kungull
Kotoleta me kungulleshka
Patate furre me limon dhe rozmarinë
Tullumba me sheqer dhe kanellë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *