Japrakë në furrë

Pjata kryesore

PËRBËRËSIT:

2 kunguj

2 karota

2 domate,

1 filxhan çaji me oriz

pak mish të grirë

kopër

nenexhik

piper

50-70 gjethe rrushi

2-3 lugë gjelle vaj ulliri

kripë

PËRGATITJA:

Si fillim zieni gjethet e rrushit me pak ujë.

Ndërkohë në një tas grini kungujt, karotat dhe domatet. Mund të përdorni renden ose t’i prisni në kubikë sa më të vegjël.

Tek tasi shtoni gjithashtu orizit, mishin e grirë (nëse dëshironi mund të mos e përfshini në recetë), koprën dhe nenexhikun e grirë.

Përziejini mirë me ndihmën e një luge dhe jepini shije mbushjes me kripë dhe piper të zi.

Kur gjethet e rrushit të jenë zbutur, largojini nga zjarri dhe kalojini në një tas tjetër me pak nga uji.

Pasi të jenë ftohur pak merrni një e nga një gjethet e rrushit dhe mbushini me përzierjen që përgatitët.

Mundohuni që t’i mbështillni sa më mirë në mënyrë që gjethet të mos çahen e mbushja të derdhet.

Japrakët t’i shtroni në një tavë të lyer me vaj ulliri dhe t’i spërkatni sipër po me vaj.

Më pas shtoni ujë nga ai ku ziet gjethet e rrushit derisa të shihni që japrakët janë mbuluar.

Futeni për ta pjekur në furrë të ngrohur në 200 gradë për 30-40 minuta.

*GOslim
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2MC4Zte
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2O4LGsL

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Reçel me boronica
Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *