Japrak me Lakër të bardhë

Perime, Pjata kryesore

Përbërësit
 • 1/2 lakër (e bardhë, e zier pak)
 • 300 gr lakër e kuqe (e grirë hollë)
 • 1 kokërr domate (e grirë)
 • 100 gr brokoli
 • 100 gr oriz
 • karotë (e prerë)
 • 50 gr mish i grirë
 • kripë
 • piper
 • 1 thelpi hudhër
 • vaj ulliri
Përgatitja
1
Vendosim të ziejë në një enë lakrën dhe e lëmë në vlim përreth 10 minuta.
2
Ndërkohë në një tigan hedhim vajin, mishin e grirë, orizin, domaten, lakrën e kuqe, brokolin dhe karotën. I përziejmë mirë dhe shtojmë piperin së bashku me kripën.
3
Hapim gjethet e lakrës së bardhë të zier pak dhe çdonjërën prej tyre e mbushim me salcën që përgatitëm.
4
Lidhim gjithësecilin dhe i vendosim në tavën e lyer me pak vaj.
5
I pjekim për 12 minuta në furrë në 180 gradë Celsius.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Bukë me vezë
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Oriz me midhje dhe perime
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *