Hallvasi

Embelsira, Kalorike, Vegjetariane

 

Përbërësit
  • 2 gota uji mjaltë
  • 1 bustinë vanilje
  • 340 gr Tahin (i përzier mirë)
  • 200 gr bajame (të grimcuara)
Përgatitja
1
Ngrohim mjaltin por jo shumë aq gjersa të zbutet dhe e lemë të ftohet. Më pas ngrohim tahinin në rreth 50 gradë C.
2
Bajamet e qëruara i ngrohim në një furrë në 180 gradë C dhe i shtojmë të nxehta në mjaltë.
3
Në tahinin e ngrohur më parë shtojmë mjaltin dhe bajamet.
4
Përzierjen e ngrohtë vendose në një letër pjekjeje bazë ose një enë plastike.
5
Pasi të ftohet e mbajmë larg çdo lagështie dhe e lëmë në frigorifer për 36 orë. Prijeni gjatë kohës që po ftohet që është ende e butë me një thikë të mprehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *