Granola

Embelsira

Përbërësit
200 gr tërshërë
150 gr bajame
200 gr lajthi
pak kanellë
2 lugë gjelle fara lini
pak arrëmyshk
1 lugë gjelle vaj ulliri
150 gr mjaltë
100 gr rrush i thatë

Përgatitja
1
Në një tavë të sheshtë kombinoni tërshërët, bajamet, lajthitë, kanellën, farat e linit dhe arrën e moskatit. Trazojini mirë.
2
Ndërkohë në një enë kombinoni 150 gram mjaltë me një lugë gjelle vaj ulliri. I përzieni mirë dhe ia shtoni sipër tavës. Shtoni edhe rrushin e thatë.
3
Vendoseni tavën në furrë për 15 minuta në temperaturë 180 gradë.
4
Pasi të jetë gati, sipas dëshirës mund ta ruani masën në një kavanoz dhe ta konsumoni sa herë që dëshironi me një tas të vogël me qumësht. Ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Cfarë i ndodh trupit nëse pini një gotë lëng domate në ditë
Ja sëmundjet që kuron lëngu i lakrës së bardhë
Lakra Brukseli në furrë
Kek i shijshëm me limon
Fërgesë me speca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *