Gliko Kungulli me Arra

Embelsira, Perime, Vegjetariane

Përbërësit
  • 2 kg kungull (copëza)
  • 2 kg sheqer
  • 200 gr arra
  • 500 ml ujë
Përgatitja
1
Pasi kungullin e keni pastruar dhe e keni prerë në copa, lërini paraprakisht në ujë me gëlqere në mënyrë që të forcohen.
2
Nxirrini nga gëlqerja, shpëlajini disa herë, kullojini mirë dhe lërini mënjanë.
3
Përgatisni shurupin për të cilin zieni 2 kg sheqer me 500ml ujë, derisa lëngu të trashet paksa.
4
Më pas shtoni copat e kungullit në të dhe lërini të ziejnë në zjarr të ngadaltë për një orë.
5
Shtoni arrat dhe lërini edhe për disa minuta të tjera në zjarr.
6
I lini të ftohen dhe pastaj hidhini nëpër kavanoza të sterilizuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *