Fli

Brumera, Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
  • 200 gr gjalpë
  • 1 kg miell gruri
  • kripë
  • 4 gota ujë
  • 2 filxhan çaji mazë
  • 3 lugë vaj
Përgatitja
1
Miellin e përziejmë me ujin dhe kripën deri sa të tretet dhe të fitojë trashësinë e qumështit.
2
Kosin dhe mazën e përgatisim në një enë të veçantë.
3
Në një tepsi fillojmë hedhim qullin me miell dhe krijojmë një shtresë të hollë.
4
Më pas hedhim mazën po ashtu duke formuar një shtresë të hollë.
5
E përsërisim disa herë deri sa të mbarojnë të dyja përzierjet dhe piqet në saç.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *