Fiq të karamelizuar me mjaltë dhe kos

Embelsira

Për përgatitjen e saj ju nevojiten:

225 gramë fiq të freskët të ndarë në dysh

1 lugë gjelle mjaltë ose pak më tepër

2 filxhanë çaji me kos shtëpie

Fistikë të grirë hollë,

Një majë luge çaji me kanellë pluhur

Me pas :

Vendoseni tiganin në zjarr dhe hidhni pak mjaltë. Shtoni fiqtë dhe kavërdisini në mjaltë në temperaturë mesatare.

Prisni deri sa të karamelizohen për rreth pesë minuta dhe më pas hidhini në një pjatë ose tas qelqi të mbushur me kos.

Pjatën spërkateni me kanellë dhe shtoni fistikët e grirë hollë.

Sipas dëshirës, mund të shtoni edhe pak mjaltë në sipërfaqe.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Pica 4 stinet
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Supë kremoze me fasule të bardha
Penne me ton dhe ullinj
Kokteil Mai Tai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *