Fërgesë me spinaq dhe gjizë

Te shpejta

Për përgatitjen e kësaj pjate ju nevojiten :

2-4  grushta spinaq,

1-2 vezë,

200 gr djathë të copëtuar ose 200 gr gjizë

1-2 thelbinj hudhër,

1 lugë gjelle vaj ulliri

Kripa, speci djegës, piperi apo majdanozi janë tërësisht opsionale.

Përgatitja  :

Vendoseni tiganin në zjarr dhe hidhni vajin e ullirit.

Kur ai të jetë ngrohur, shtoni gjethet e lara të spinaqit dhe lërini të kaurdisen në vaj për pak minuta.

Ndërkohë rriheni vezën në një pjatë të vogël dhe kur spinaqi të jetë gatuar hidheni në tigan.

Kur veza të nisë të mpikset shtoni thërrimet e djathit ose gjizën dhe hudhrën.

Sipas dëshirës, mund të shtoni pak piper ose spec djegës dhe servireni duke e shoqëruar me një filxhan me kos dhe bukë të thekur.

Sasitë e lartpërmendura ofrojnë një vakt të bollshëm për dy persona person

Një vakt i tillë është shumë i pasur me proteinë, fibër, hekur dhe vitaminat A, K, C dhe B2. Këto ushqyes janë të rëndësishëm për qarkullimin e gjakut, shëndetin e zemrës, imunitetin dhe për shëndetin e kockave.

Duke e shoqëruar këtë pjatë me kos, merrni një dozë të mirë të kalçiumit, një mineral shumë i rëndësishëm për kockat dhe organizmin në përgjithësi.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Supë me pulë e hudhra
Akullore me kakao
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *