Ëmbëlsirë dietike

Embelsira
Përbërësit
  • 2 lugë gjelle miell misri
  • 2 lugë gjelle niseshte
  • 50 gr rrush i thatë
  • 200 ml qumësht
  • 100 ml ujë
  • 3 lugë gjelle reçel karote
  • 50 gr gjalpë
  • kanellë
Përgatitja
1
Vëmë në zjarr një enë ku shtojmë gjalpin dhe më pas niseshten dhe miellin dhe i kavërdisim për 5 minuta.
2
Më pas shtojmë qumështin dhe ujin duke e përzier vazhdimisht, por ngadalë që të mos ngjisë në fund të enës.
3
Shtojmë dhe rrushin e thatë bashkë me reçelin e karotës.
4
Kur të shohim që kremi është gati, e heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet pak.
5
E hedhim në 4 gota dhe i vendosim në frigoriferpër 30 minuta.
6
Pasi t’i nxjerrim nga frigoriferi, i spërkasim me kanellë dhe serviret në çfarëdo vakti që dëshironi.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Bukë me vezë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *