Domate verore të pjekura me Fasule

Perime, Pjata kryesore

Përbërësit
700 gr domate (shumë të pjekura, të prera në copa)
2 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër)
2 filxhanë çaji fasule të kuqe (ose të bardha, të gatuara)
2 lugë gjelle majdanoz (i freskët, i copëtuar)
2 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar)
2 lugë gjelle kaper (të drenazhuar dhe të copëtuar)
kripë
piper
piper i kuq (me copa)

Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë C. Vendosim domatet në një tavë gatimi në furrë dhe i spërkasim sipër me vaj ulliri. I pjekim për 25 minuta dhe pastaj i heqim nga furra.
2
Shtojmë përbërësit e mbetur, pastaj i përziejmë mirë dhe i kthejmë në furrë. I pjekim edhe për 15 minuta të tjera derisa çdo gjë të jetë nxehur dhe të lëshojnë flluska.
3
I shijojmë dhe rregullojmë sasinë e kripës. I shërbejmë në temperaturën e dhomës.

Articles You May Like

LEVREK I PJEKUR ME PATATE
Jambalaya – Gatime Deti
Vongole me verë të bardhë
Paella Spanjolle me fruta deti
MERLUC ME SALCË DOMATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *