Domate me djathë në furrë

Perime, Pjata kryesore, Vegjetariane

Përbërësit:

4 feta djathë të bardhë
1 domate
Vaj ulliri
Piper i zi
Piper i kuq
Rigon
Kripë

Përgatitja:

Në një tavë prej qelqi jo shumë të madhe shtrojmë një letër alumini. Më pas vendosim fetat e djathit të bardhë. Domaten e presim në formë rrethore, në katër feta jo shumë të holla.
Fetat e prera të domateve i vendosim mbi secilën copë djathi. Mbi to hedhim vajin e ullirit, aq sa t’i mbulojë copat e djathit.
Shtojmë gjithashtu piperin e zi, piperin e kuq, rigonin dhe në fund hedhim edhe kripën.
Ndezim furrën në temperaturën 200 gradë dhe e vendosim pjatën në të. E lëmë për rreth 25-30 minuta dhe më pas e heqim nga furra. Mund t’a konsumoni më vete ose si një pjatë shtesë në vaktin tuaj të drekës ose darkës.

Articles You May Like

Paella Spanjolle me fruta deti
MERLUC ME SALCË DOMATE
Sallate me oktapod
Jambalaya – Gatime Deti
LEVREK I PJEKUR ME PATATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *