Cheesecake

Embelsira

Përbërësit

 • Për shtresën e parë:
 • 250 gr biskota të bluara
 • 50 gr gjalpë
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • Shtresa e dytë:
 • 500 gr krem djath
 • 4 vezë
 • 1 lëng limoni
 • 3 lugë gjelle sheqer
 • Shtresa e tretë:
 • 400 ml ajke e thartë
 • 1 sheqer vanilje
 • 3 lugë gjelle sheqer.

Udhëzimet

 1. Gjalpën e zbutur pak në temperaturë dhome e trazojmë bashkë me biskotat dhe sheqerin.
 2. E hedhim në një tepsi dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 5 minuta.
 3. Ndërkohë përgatisim edhe shtresën e dytë. Rrahim vezët, sheqerin, kremin e djathit dhe lëngun e limonit.
 4. Këtë pjesë e shtrojmë mbi shtresën e parë dhe e vazhdojmë pjekjen edhe për rreth 20 minuta.
 5. Njëkohësisht përgatisim shtresën e fundit të ëmbëlsirës duke I miksuar bashkë të gjithë përbërësit.
 6. Këtë pjesë e hedhim mbi ëmbëlsirën e pjekur. E rrafshojmë mirë dhe e lëmë në furrën e fikur për edhe 30 minuta të tjera.
 7. Pas përgatitjes, është mirë që ëmbëlsira të ruhet në frigorifer dhe të shërbehet një ditë më vonë.
 8. Ju bëftë mirë.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Reçel me boronica
Akullore me qumësht
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *