Pjata kryesore

Përbërësit 4 patate (të mëdha, të qëruara dhe të prera në formë kubike) 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle qepë (të copëtuara imët) 1/2 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar) kripë piper 5 karotë (të copëtuara) 1 lugë gjelle vaj vegjetal 1 qepë (e copëtuar) 450 gr mish viçi i grirë (pa dhjamë) 2 lugë
0 Comments
Përbërësit 250 gr petë lazanje (të freskëta) 400 ml Beshamel 100 gr djathë Grana Padano 300 gr filetë salmoni vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë Përgatitja 1 Në një tigan me ujë të kripur dhe me një lugë vaj, i lëmë petat e lazanjës të ziejnë për 1 minutë. Më pas i heqim dhe i
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan vaj ulliri 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish) kripë piper 1 filxhan miell 2 filxhanë qepë (të copëtuara) 1 filxhan selino (e copëtuar) 1 filxhan karotë (të prera) 2 lugë gjelle hudhër (e grirë) 3 gjethe dafine 1 lugë gjelle trumëz (e thatë) 1 filxhan verë e kuqe 8 filxhanë lëng
0 Comments
Përbërësit 12 kallamar (të pastruar) 100 gr oriz (carnaroli) 2 vezë gjalpë djathë kaçkavall (i grirë) uthull miell bukë (e grirë) shafran (pluhur) vaj kikiriku kripë Përgatitja 1 Për këtë recetë, skuqni orizin në një tigan pa yndyrë, më pas lageni me një garuzhde me ujë të kripur të zier, shtojini një gjysmë bustine shafran
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë peshku (jo më shumë se 1-1.5 cm të trasha) 1 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) pak kripë piper (i bluar në çast) 1 gjethe dafine (e ndarë përgjysmë) erëza (të freskëta) qepë e njomë majdanoz Fier Moskat 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 3 feta limon 1 lugë verë e
0 Comments
Përbërësit 2 spec i kuq 1 patëllxhan 1 patate (mesatare) 1 degë borzilok piper kripë 2 karotë 2 kokrra domate 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër majdanoz 200 gr salcë domatesh Përgatitja 1 Të gjitha perimet pritini në rrathë me trashësi 5 mm. 2 Në një tavë hidhni salcën e domatës, hudhrën e grirë, kripë
0 Comments
Përbërësit 1 gjoks pule 200 gr gjalpë 300 gr miell 2 vezë 50 ml qumësht 1 lugë gjelle kripë pak hudhër (të grirë) 400 ml ujë vaj ulliri Përgatitja 1 Presim filetën në kubikë, e skuqim me pak gjalpë dhe vaj ulliri. 2 Më pas i hedhim 400 ml ujë dhe e lemë të ziejë.
0 Comments
Përbërësit 1 pulë (mesatare, e freskët, dhe lëngu i saj) 500 gr jufka 4 degë trumëz 100 gr gjalpë kripë 1 gjethe dafine Përgatitja 1 Lani pulën me kujdes dhe vendoseni të ziejë bashkë me kripën, degët e trumzës dhe dafinën. 2 Në një tavë shtroni jufkat, spërkatini me gjalpë dhe trumëz dhe vendosini në
0 Comments
Përbërësit gjysmë kg oriz 2 kokrra vezë erëza 1 dorë qepë e njomë gjethe rrushi Përgatitja 1 Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa të marrin një valë dhe më pas i kullojmë. 2 Vazhdojmë procedurën duke zier pak orizin. 3 E hedhim në tas. 4 Vrasim me duar erëzat dhe qepën me pak
0 Comments
Përbërësit 1 presh 750 gr karotë 4 thelpinj hudhër 25 gr bajame (të thekura, plus të tjera për të shërbyer) degëza kopër (të freskëta) 3 lugë vaj ulliri 1 lugë çaji fara kumini 8 gjethe lakër (të mëdha) Përgatitja 1 Nxehim më parë furrën në 180ºC. Presim dhe pastrojmë mirë gjethet e lakrës, presim karrotat, qërojmë dhe presim imët hudhrat. 2 Shtypim bajamet, pastaj i thekim derisa të
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë peshku 150 gr kos gjysmë portokall i kuq 1 copë kastravec turshi gjysmë kastravec (i freskët) 1 lugë gjelle vaj ulliri gjysmë domate majdanoz shegë (e egër ose shegë e butë nëse është stina e shegës) 1 fetë bukë Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë ose skuqim filetën. 2 E lëmë të ftohet më pas, ndërkohë që në një enë përgatisim kosin me perimet.
0 Comments
Përbërësit 300 gr spinaq 100 gr mish derri (i grirë) 50 gr proshutë 32 midhje (të mëdha, të pastruara) 2 vezë djathë Grana Padano (i grirë) kripë piper lëng domateje vaj ulliri Përgatitja 1 Hapni midhjet fillimisht, me një thikë duke e futur mes dy valvulave dhe duke ushtruar presion të lehtë, pa i shkëputur
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë kafeje vaj ulliri 2 patëllxhan 4 kokrra domate qershi 50 gr djathë i bardhë 1 tufë majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Presim patëllxhanët në kubikë. 2 I skuqim dhe i vendosim në kartopecetë, që të thithë vajin. 3 Heqim letrën dhe hedhim djathë të bardhë të grimcuar, domatet qershi, të ndarë në mes, majdanoz, kripë, piper dhe e servirim.
0 Comments
Përbërësit 2 vezë 10 gr spec i kuq (i grirë) 10 gr spec jeshil (i grirë) 5 gr karotë (i grirë) 5 gr qepë (e grirë) 10 gr kungull (i njomë) kripë piper 10 gr djathë (Diamond, me tartuf) 10 gr djathë (Diamond, “Caprino”) 10 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tas shtoni vezët,
0 Comments