Per femije

Përbërësit 6 kokërr vezë 120 gr sheqer 10 gr sheqer (për kafene) 500 gr maskarpone 50 gr kakao (sipas dëshirës) 50 gr çokollatë (sipas dëshirës) 100 gr fruta (sipas dëshirës të prerë ne kubikë) 400 gr biskota (biskota Savoiardi) Përgatitja 1 Ndani të verdhat nga të bardhat e vezëve dhe shtojini gjysmën e sasisë së sheqerit. 2 Përziejini me përzierës elektrik derisa të përftoni një masë të qartë
0 Comments
Përbërësit 6 kokrra vezë (të bardhat) 400 gr sheqer pudër 250 gr pudër bajamesh 3-4 pika ngjyrues ushqimor pak kripë Përgatitja 1 Hedhim të bardhat e vezëve bashkë me pak kripë në një tas. I rrahim derisa të bëhen shkumë. 2 Me ndihmën e një site, hedhim gjysmën e sheqerit pudër te shkuma e vezëve dhe vazhdojmë ta rrahim përsëri me
0 Comments
Përbërësit 1 kg zog fshati (rritur në kushte natyrale) 250 gr miell gruri 2 kokërr vezë (të freskëta) 1.5 kg lëng mishi (i përftuar nga zierja e zogut) 15 gr kripë 50 gr gjalpë Përgatitja 1 Merrni miellin e grurit dhe hidheni në një tepsi të madhe. Hapni në mes një gropë dhe hidhni vezët, të cilat janë rrahur më parë. 2 Mielli trazojeni
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell (i bardhë) 500 ml qumësht 1 filxhan vaj misri 2 kokrra vezë 1 lugë e vogël çaji kripë 1 lugë e vogël çaji sheqer 1 lugë gjelle fara susami 10 gr maja Përgatitja 1 Fillimisht ngrohim pak qumështin. Ndërkohë te mielli hedhim kripën, sheqerin dhe majanë. Pasi qumështi të jetë ngrohur i shtojmë vajin dhe fillojmë t’i përziejmë me miellin.
0 Comments
Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe ujin dhe përziejeni me përzjerës elektrik, në shpejtësi të mesme.
0 Comments
Përbërësit 230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës) 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(ekstra i virgjër) 1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara) 1/2 filxhan çaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur derisa të jetë bërë krokante) 1/3 filxhan çaji ullinj të zinj(ose jeshilë, të copëtuar) 2 vezë (të mëdha) 1/2 filxhanë çaji djathë parmixhano (ose Pecorine të thërmuar) 1/4 filxhan çaji ajkë(qumështi) 3 lugë gjelle borzilok (të
0 Comments
Përbërësit 3 pite 1 kuti humus qiqrash (me hudhër) 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 filxhan çaji kastravec (i copëtuar) 1/4 filxhan çaji ullinj (të copëtuar) 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 2 lugë gjelle kopër 85 gr djathë 9 domate qershi Përgatitja 1 Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 176 gradë Celcius. 2 Lyeni me pak yndyrë format e kiflleve dhe lërini mënjanë. 3 Prejini pitet në 3 pjesë në
0 Comments
Përbërësit 500 gr petë sfoliat 300 gr salsiçe (EHW) 100 gr djathë (djathë edam) 2 lugë gjelle keçap 1 kokërr vezë Përgatitja 1 Hapim sfoliatën mbi një letër furre dhe vendosim djathin, salsiçen dhe ketchup. 2 E mbështjellim në role dhe e lyejmë me të verdhën e vezës. 3 E pjekim në furrë të nxehur në 180 gradë C për 25-30 minuta.
0 Comments
  Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe përziejmë me pjesën e mbetur të miellit. Zëmë brumin duke
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra patate (mesatare) 280 gr rikota (ose gjizë pa kripë) 2 kokrra vezë vaj ulliri 300 gr spinaq kripë piper 3 qepë e njomë Përgatitja 1 Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë. 2 Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper. 3 Rikotën përziejeni me 2
0 Comments
Përbërësit 6 rrepa të kuqe 1 patate 1 kokërr qepë vaj ulliri kripë piper 4 lugë kos Përgatitja 1 Rrepat pasi i kemi larë dhe qëruar i presim në copa të vogla. 2 Në po të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten. Në një tenxhere kemi hedhur 2 lugë gjelle vaj ulliri për tu ngrohur. Në të shtojmë qepën
0 Comments
Përbërësit 2 kokërr mollë 4 copë banane (mesatare) 45 gr gjalpë 5 cl rum 100 gr sheqer kaf Përgatitja 1 Qëroni bananet dhe pritini me njëfarë këndi. Në të njëjtën kohë, pastroni mollët dhe pritini edhe ato në feta. 2 Në një tigan shkrini gjalpin dhe hidhni sheqerin që të skuqet dhe trazojeni vazhdimisht, në mënyrë që të mos digjet. 3
0 Comments
Përbërësit 140 gr gjalpë (në temperaturën e ambjentit) 1 copë vezë 100 gr sheqer kaf 100 gr shurup (karameli) 100 gr malt (ekstrakt (në mungesë përdorni shurup karameli)) 1 lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle xhenxhefil pluhur 1/2 lugë çaji arrëmyshk 1 lugë çaji karafil (pluhur) 1 lugë çaji kripë Përgatitja 1 Me një mikser dore rrihni deri sa të bëhen kremozë gjalpin, shurupin e
0 Comments
Përbërësit 125 ml qumësht (i ngrohtë) 2 lugë maja 2 kokrra vezë gjalpë (të shkrirë) 300 gr miell (Manitoba Selezione Casillo) 125 gr miell i tipit 00(Selezione Casillo Tipo 00) 50 gr sheqer 1 pako vanilje lëkurë portokalli (e grirë imët) rrush i thatë 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja 1 Në një enë kombinoni qumështin, majanë dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër miksoni vezët
0 Comments