Per femije

Përbërësit: 4 kuleç hamburgeri 250 gr mish (cfare lloji te deshironi) 3 lugë gjelle hajvar (krem specash të kuq) Sallatë jeshile dhe rukola Djathë i bardhë i thërrmuar Përgatitja: Presim për së gjati kulaçin e hamburgerit dhe e lyejmë me hajvar. Vendosim sallatën e grirë imët, djathin e bardhë të thërrmuar dhe fetat e gjelit
0 Comments
Përbërësit: Pulë (1 kilogramë e prerë në copa) Pançetë (50 gramë, por e prerë mjaft hollë, mundësisht si letër cigareje) Hudhër (2 thelpinj) Vaj ulliri (50 gramë) Rozmarinë (1 fije) Piper i zi i bluar Piper i zi kokërr Piper i kuq kokërr Përgatitja: Në një tigan mbi zjarr mesatar hedhim fijet e pançetës, hudhrën
0 Comments
Përbërësit 200 gr fruta pylli 1 banane 100 gr luleshtrydhe 280 gr miell 2 kokrra vezë 50 gr mjaltë 120 gr kos 80 gr gjalpë 8 gr pluhur pjekës pak kripë Përgatitja 1 Në të thellë hidhni 2 kokrra vezë, mjaltin dhe gjalpin. Përziejni mirë dhe shtoni dhe kosin. 2 Shtoni pak kripë, miellin dhe
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell i tipit 00 180 ml ujë 120 gr vaj ulliri (ekstra i virgjër) 4 gr maja birre (e thatë) 10 gr kripë 3 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) 2 lugë ujë kripë (e imët) Përgatitja 1 Për përgatitjen e crackers, si fillim hidhni në një tas të thellë miellin. Më
0 Comments
  Përbërësit 700 gr luleshtrydhe 1 kokërr lëng limoni 15 gr xhelatinë 300 ml pana (e freskët) 240 gr marengë ((all’italiana)) 80 gr vezë (e bardhë) 160 gr sheqer 60 ml ujë disa pika lëng limoni pak kripë Përgatitja 1 Lani mirë luleshtrydhet frulojini në mikser bashkë me lëngun e limonit. 2 Kalojini në sitë
0 Comments
Përbërësit 650 gr gjoks pule 2 karotë 1 qepë 100 ml pana (e freskët) 40 gr thërrime buke 1.5 lt ujë 2 gjethe dafine 3 degëza trumëz 3 degëza rozmarinë disa fleta karafil disa kokrra piper i zi arrëmyshk kripë 2 feta bukë vaj ulliri (ekstra i virgjër) disa fletë majdanoz Përgatitja 1 Për përgatitjen
0 Comments
Përbërësit 60 gr sheqer pluhur 1 vezë 165 ml qumësht (i freskët) 75 gr miell i tipit 00 20 gr gjalpë 12 gr kakao pluhur (e hidhur) gjysmë shkop vanilje 20 gr bajame ((të prera hollë)) 3 lugë kokos (i thatë) 6 banane (të vogëla) 20 gr lajthi 200 gr Nutella 20 gr stika (të
0 Comments
Përbërësit 2 vezë 10 gr spec i kuq (i grirë) 10 gr spec jeshil (i grirë) 5 gr karotë (i grirë) 5 gr qepë (e grirë) 10 gr kungull (i njomë) kripë piper 10 gr djathë (Diamond, me tartuf) 10 gr djathë (Diamond, “Caprino”) 10 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tas shtoni vezët,
0 Comments
Përbërësit 1 lt qumësht bajamesh 5 lugë gjelle sheqer 1 lugë gjelle niseshte 3 fije xhelatinë (e ngrirë) reçel (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Shtoni në një tenxhere qumështin, sheqerin dhe niseshtenë dhe trazojeni mirë deri sa të shkrihet sheqeri. 2 Kur fillon të ziejë shtoni dhe xhelatinën. Nëse përdorni xhelatinën të ngrirë, duhet ta vini
0 Comments
Përbërësit 500 gr brumë (pastiçerie, të fryrë) 1 vezë (e madhe) 1 filxhan çaji salcë domatesh ullinj 1 e 1/3 filxhan çaji djathë Mocarela (të thërrmuar) borzilok (gjethe të vogla, të freskëta) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë C. Vendosim dy tepsi pjekjeje me letër pergamene. 2 Rrahim vezën me një lugë gjelle
0 Comments
Përbërësit 1 portokall 1 vezë 30 gr miell 5 gr sodë 1 lugë çaji gjalpë pak vaj ulliri gjethe menteje Përgatitja 1 Presim portokallin në të dy anët fundore, tek njëra anë pak më trashë. 2 Me anën e majës së një thike nxjerrim tulin e portokallit dhe e hedhim në një enë qelqi. 3 Shtojmë një vezë, miellin, sodën, gjalpin,
0 Comments
Përbërësit 1 kungull 500 ml vaj 2 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj. 2 Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper. 3 Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr vezë 2 gota qumësht 1 filxhan çaji sheqer pak kripë 1/2 filxhan çaji kakao 1 lugë gjelle niseshte 1 bustinë pluhur vanilje Përgatitja 1 Në fillim rrihni vezët në një tas. 2 Në një tigan shtoni 1 gotë qumësht, gjysmën e sheqerit dhe lëreni të ziejë. 3 Në një tas tjetër përzieni
0 Comments
Përbërësit 1 kg mish pule (i grirë) 2 kokërr qepë (të grira) 2 kokërr domate (të grira) 120 gr bukë (e grirë) 30 ml uthull balsamike 100 ml vaj ulliri 30 gr rigon 15 gr kripë 2 gr piper (i bluar në moment) 2 kokrra vezë (të bardhat) Përgatitja 1 Hidhni të gjithë materialet në
0 Comments