Embelsira

E butë, e shijshme dhe plot vitamina, torta me lëng portokalli është një ëmbëlsirë perfekte për të filluar ditën në mënyrën e duhur. Shumë aromatike, ajo është edhe e lehtë dhe e shpejtë në përgatitje; nëse është e mundur përdorni portokaj organikë për një ëmbëlsirë të shëndetshme edhe për pasditen e fëmijëve tuaj. Përbërësit: 200
0 Comments
Përbërësit: 380 gr bajame të grira 140 gr sheqer 10 gr maja pluhur Lëkura e një limoni Një vezë Pak kripë Pak reçel (p.sh manaferrash ose kajsish) Disa bajame të qëruara dhe të pjekura për dekorim Përgatitja: Nxehni furrën në 180 gradë. Bashkoni bajamet e grira me sheqerin e situr. Shtoni majanë pluhur, vezën, dy
0 Comments
Përbërësit: 100 gr djathë kremoz i ëmbël 120 gr çokollatë e bardhë 3 vezë Përgatitja: Ndezim furrën në 170 gradë. Marrim vezët në temperaturën e ambientit dhe ndajmë të verdhat nga të bardhat. I vendosim të bardhat në frigorifer. Shkrijmë çokollatën në banjëmari ose mikrovalë për disa sekonda. Ndërkohë marrim të bardhat e vezëve dhe
0 Comments
Përbërësit 250 ml pana 100 ml qumësht 80 gr miell 2 vezë 50 gr sheqer 5 gr kripë Udhëzimet 1.Marrim panën, miellin, vezët, kripën, qumështin dhe sheqerin, dhe i vendosim të gjitha në një enë. I përziejmë me mikser dore derisa të bëhet një masë kremoze. 2.Marrim një tigan që nuk ngjit dhe e vendosim
0 Comments
Përbërësit 110 gr miell 280 ml qumësht 2 lugë gjalpë 1 vezë 1 lugë kafeje fryrës brumi Pak kripë Udhëzimet 1.Përziejmë miellin, fryrësin dhe kripën së bashku. 2.Përziejmë qumështin, vezët dhe gjalpin. 3.Vendosim në mikser të dyja përzierjet dhe i përziejmë në shpejtësi mesatare për 4-5 minuta. 4.E lëmë brumin të pushojë për rreth 15
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell me fryrës për kek 100 gr sheqer 200 ml qumësht 50 gr rrush të thatë 50 gr lajthi 2 vezë 1 mollë e verdhë 2 lugë kanellë 1/2 bustinë pluhur pjekës 1 bishtajë vanilje 1 lëkurë portokalli Sheqer pluhur Udhëzimet 1.Në fillim vendosim rrushin e thatë në një enë të vogël
0 Comments
Përbërësit për tavë 24 cm:7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim ● 125g gjalpë i butë në temperaturë ambienti ● 150g sheqer kaf ● 240g miell bajamesh ose bajame të bluara ● 100g miell integral (i zi) ● 3 vezë ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira Për kremin sipër:180g djathë Philadelphia ● 50g
0 Comments
Përbërësit për 30-35 kurabije 200gr miell 00 230gr gjalp Klegen 60gr niseshte bustine vanilje 30gr sheqer pluhur + 60gr per sperkatje 1 bustine vanilje pak kripe Gatimi Bashkojme si fillim ne nje tas te madh perberesit e thate, pra miellin, niseshten dhe pak kripe duke i perziere mire me ndihmen e nje teli kuzhine.Ne nje
0 Comments
Përbërësit për karamelin e kripur (12 gota) 460 gr panna të freskët; 120 gr sheqer; 50 gr gjalpë, 8 gr fletë xhelatine; 2 gr kripë Përbërësit për kremin me mascarpone 500 gr mascarpone; 200 gr sheqer; 6 të verdha vezësh Për të kompozuar gotat me tiramisu Biskota savoiardi; kikirikë të pjekur, kafe ekspres. Përgatitja Vendosim
0 Comments
Përbërësit 300 gr çokollatë e zezë, që ka në përmbajtje minimalisht 65 përqind kakao; 200 gr gjalpë; 2 decilitër sheqer; 4 kokrra vezë; 3.5 decilitër miell; 1 lugë çaji me vanilje; një majë lugë kripë. Për kremin: 200 gr djathë Philadelphia; 0.5 decilitër sheqer; 1 vezë; 2 lugë gjelle miell, 2 decilitër borronica të freskëta
0 Comments
Përbërësit: Për majanë: 1 bustinë maja të thatë; 150 ml qumësht pak të vakët; 1 lugë gjelle sheqer; Për brumin: 370 gr miell; 75 gr sheqer; 1 bustinë sheqer vaniljeje; 1/3 lugë çaji arrë moskat e grirë; 1/3 lugë çaji kardamom pluhur;  1/3 lugë çaji kanellë; 1 vezë; 150 gr gjalpë në temperaturë ambienti. Për
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell 150 gr sheqer pluhur 150 gr gjalp, në temperaturë ambienti 2 vezë 50 gram kakao e hidhur 8 gr pluhur fryrës për ëmbëlsira Qershi, sa t’ju duket e arsyeshme, me bërthama të hequra Përgatitja Përziejmë mirë derisa të bëhen krem gjalpin dhe sheqerin me rrahësin elektrik Shtojmë dy vezët Shtojmë me
0 Comments
Përbërësit: ½ filxhan me qiqra 1 filxhan me grurë të shtypur 1 filxhan me oriz të bardhë 1 filxhan e ½ sheqer 1/2 filxhan me lajthi të pjekura 1/2 filxhan me stika 1 lugë kafeje vanilje të bluar 3 filxhanë me ujë 1/3 filxhan me rrush të thatë 1/3 filxhan me fis të thatë 1/3
0 Comments
Nëse po mendoni të përgatisni një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të shijshme njëkohësisht, ju sugjerojmë një recetë keku me banane. Nuk ka asgjë të vështirë në përgatitjen e tij ndaj ia vlen të provoni një shije të ëmbël. Përbërësit: -2 banane,-3 vezë,-200 gr miell,-100 gr sheqer,-100 ml vaj ulliri,-125 gr kos,-1 majë lugë kafeje sodë buke,-Pak kripë.
0 Comments