Embelsira

Përbërësit 1 miell për ëmbëlsira 4 kokrra vezë sheqer pluhur fruta 3 lugë gjelle sheqer kakao pluhur Përgatitja 1 Merrni një ¼ e panettones dhe e grini imët me dorë. Në një enë shtoni vezët, sheqerin pluhur nga Spar dhe i trazoni mirë me anë të një rrahësi elektrik. Më pas i shtoni panettonen e grirë. 2 Merrni
0 Comments
Përbërësit vaj luledielli (“Olim”) 1 filxhan sheqer kokrra vezë 2 gota miell 1 lugë sheqer pluhur 100 gr çokollatë (me ngjyra) 1 lugë kafe ngjyrues ushqimor Përgatitja 1 Në një enë kombinoni sheqerin dhe vajin e lulediellit. Trazojini mirë dhe ndërkohë i shtoni kosin. Vazhdoni ti përzieni dhe shtoni vezët. 2 Pasi të jetë krijuar një masë homogjene shtoni miellin, sheqerin pluhur dhe
0 Comments
Përbërësit 6 kokërr vezë 120 gr sheqer 10 gr sheqer (për kafene) 500 gr maskarpone 50 gr kakao (sipas dëshirës) 50 gr çokollatë (sipas dëshirës) 100 gr fruta (sipas dëshirës të prerë ne kubikë) 400 gr biskota (biskota Savoiardi) Përgatitja 1 Ndani të verdhat nga të bardhat e vezëve dhe shtojini gjysmën e sasisë së sheqerit. 2 Përziejini me përzierës elektrik derisa të përftoni një masë të qartë
0 Comments
Përbërësit 6 kokrra vezë (të bardhat) 400 gr sheqer pudër 250 gr pudër bajamesh 3-4 pika ngjyrues ushqimor pak kripë Përgatitja 1 Hedhim të bardhat e vezëve bashkë me pak kripë në një tas. I rrahim derisa të bëhen shkumë. 2 Me ndihmën e një site, hedhim gjysmën e sheqerit pudër te shkuma e vezëve dhe vazhdojmë ta rrahim përsëri me
0 Comments
Përbërësit 1 lt qumësht 100 gr margarinë 1 bustinë vanilje 8 lugë gjelle niseshte 10 lugë gjelle sheqer Përgatitja 1 Përgatitja nis shumë thjeshtë dhe mjafton të përzieni në një tenxhere qumështin e nxehtë me niseshten, përzieni mirë derisa niseshteja të jetë tretur. 2 Shtoni sheqerin, margarinën dhe vaniljen. 3 Përzieni derisa kremi të jetë trashur. 4 Ëmbëlsira është gati. Ju
0 Comments
  Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe përziejmë me pjesën e mbetur të miellit. Zëmë brumin duke
0 Comments
Përbërësit 2 kokërr mollë 4 copë banane (mesatare) 45 gr gjalpë 5 cl rum 100 gr sheqer kaf Përgatitja 1 Qëroni bananet dhe pritini me njëfarë këndi. Në të njëjtën kohë, pastroni mollët dhe pritini edhe ato në feta. 2 Në një tigan shkrini gjalpin dhe hidhni sheqerin që të skuqet dhe trazojeni vazhdimisht, në mënyrë që të mos digjet. 3
0 Comments
Përbërësit 140 gr gjalpë (në temperaturën e ambjentit) 1 copë vezë 100 gr sheqer kaf 100 gr shurup (karameli) 100 gr malt (ekstrakt (në mungesë përdorni shurup karameli)) 1 lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle xhenxhefil pluhur 1/2 lugë çaji arrëmyshk 1 lugë çaji karafil (pluhur) 1 lugë çaji kripë Përgatitja 1 Me një mikser dore rrihni deri sa të bëhen kremozë gjalpin, shurupin e
0 Comments
Përbërësit 125 ml qumësht (i ngrohtë) 2 lugë maja 2 kokrra vezë gjalpë (të shkrirë) 300 gr miell (Manitoba Selezione Casillo) 125 gr miell i tipit 00(Selezione Casillo Tipo 00) 50 gr sheqer 1 pako vanilje lëkurë portokalli (e grirë imët) rrush i thatë 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja 1 Në një enë kombinoni qumështin, majanë dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër miksoni vezët
0 Comments
  Përbërësit 6 kokërr vezë 1 kg sheqer (i bluar) 500 gr gjalpë 2 filxhan çaji miell misri Përgatitja 1 Merrni gjalpin dhe treteni në një tigan në zjarr të ngadaltë. Pastaj hiqeni dhe lëreni të ftohet për rreth 10 minuta. 2 Hidheni tek një tas dhe pasi të provoni nxehtësinë e tij (sa të durojë gishti), shtoni sheqerin dhe
0 Comments
  Përbërësit 2 gota uji mjaltë 1 bustinë vanilje 340 gr Tahin (i përzier mirë) 200 gr bajame (të grimcuara) Përgatitja 1 Ngrohim mjaltin por jo shumë aq gjersa të zbutet dhe e lemë të ftohet. Më pas ngrohim tahinin në rreth 50 gradë C. 2 Bajamet e qëruara i ngrohim në një furrë në 180 gradë C dhe i shtojmë të nxehta
0 Comments
Përbërësit 1/2 lt ujë 300 gr sheqer 250 gr niseshte 30 ml vaj arra bajame kanellë pluhur Përgatitja 1 Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të tretet. Shtoni niseshten dhe përzieni me shpejtësi në mënyrë që të mos krijohen kokrriza. 2 Vazhdoni të përzieni derisa të trashet dhe të krijohet një masë kremoze
0 Comments
Përbërësit 200 gr oriz 450 ml qumësht 300 ml qumësht orizi 60 gr sheqer kane 1 shkop vanilje lëkurë limoni fruta të thata Përgatitja 1 Vendosni orizin në ujë për një orë. 2 Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar. 3 Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes. 4 Përzierjen lëreni të
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell i tipit 00 60 gr niseshte pak kripë 230 gr gjalpë 150 gr miell (dhe niseshte së bashku) pak sheqer pluhur Përgatitja 1 Në një enë kombinoni të gjithë përbërësit përveç sheqerit pluhur. Trazojini mirë me dorë. Më pas e mbështillni me një letër kuzhine dhe e vendosni në frigorifer për 1-2 orë. 2 Merrni një tavë dhe e lyeni
0 Comments