Byrek me Spinaq

Brumera, Kalorike

Përbërësit

1 pako petë byreku
500 gr djathë (me pak kripë)
125 gr gjalpë
240 ml qumësht
2 kokërr vezë
400 gr spinaq
2 kokrra qepë
1 tufë kopër

Përgatitja

1
Fillimisht merrni spinaqin e larë, hidheni në një tepsi ku shtojmë qepët e grira dhe koperin.
2
Shtypini me dorë në tepsi dhe me pak kripë.
3
Më pas shtoni djathin, vezën dhe qumështin.
4
Përziejini të gjitha bashkë dhe këtë masë hidheni në një tas.
5
Hapni petët dhe spërkatini me gjalpin e shkrirë. Hidhni një shtresë nga masa e përgatitur me spinaq mbas 6 petëve të para.
6
Pastaj vendosni dhe 4-5 petë të tjera dhe hidhni sërish një shtresë nga përbërja.
7
Në fund shtoni 5 petët e fundit.
8
Merrni një kokërr vezë me pak qumësht, rriheni fort dhe hidhuani petëve sipër.
9
Futeni tavën në furrë në 200 gradë celcius për rreth 20 minuta.
10
Prisni byrekun dhe servireni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *