Byrek me Gërsheta me Petë sfoliate

Brumera, Vegjetariane

Përbërësit
1 petë sfoliat
250 gr spinaq
150 gr djathë i bardhë
10 gjethe nenexhik
3 fije qepë e njomë
5 gjethe borzilok
1 thelpi hudhër (e grirë)
1 lugë kafeje piper i zi
gjysmë lugë kafeje kripë
1 filxhan kafeje vaj ulliri
2 vezë (të verdhat)

Përgatitja
1
Spinaqi, djathi i bardhë i prerë në kubikë të vegjël, qepa e prerë hollë, nenexhiku, borziloku, piperi, kripa dhe gjysma e vajit të ullirit vendosen në një enë dhe përzihen nëpërmjet lugës sa të zbuten.
2
Mesi i tepsisë lyhet me vaj ulliri dhe vendoset peta sfoliate.
3
Në të dyja anët pritet 1/3 e petës në formë vijash si krehër dhe përzierja vendoset në pjesën e paprerë. Shiritat bashkohen dhe përthehen me njëri- tjetrin si një gërshet.
4
Nëpërmjet furçës lyhet çdo pjesë e petës me të verdhat e vezëve.
5
E lemë byrekun të piqet poshtë e lart për 20-25 minuta në temperaturën 170 gradë C dhe më pas ndërsa e hamë, e shoqërojmë me dhallë. Shpeshherë ndodh që byrekët me sfoliate dalin qull nga brenda pas pjekjes. Një gjë e tillë nuk ndodh në rastin e byrekut me gërsheta, pasi çdo pjesë është e pjekur në këtë mënyrë.

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Zupë me kos dhe biskota
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Tavë me bamje
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *