Byreçka shtëpie

Brumera

Përbërësit për 10 byreçka :

Gjysmë kg miell të bardhë

Gjysmë luge gjelle me kripë

Një filxhan çaji ose më shumë për përgatitjen e brumit

Dy lugë vaj luledielli

Mbushja nr 1 :

1 kilogram spinaq

2 kokrra qepë të njoma

2 kokrra vezë

Pak djathë

Mbushja nr 2 :

4 kokrra qepë

4 kokrra domate

Kripë dhe piper

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :

Ndizeni furrën në 190 gradë C

Merrni një tas dhe përzieni miellin dhe kripën.

Hidheni ujin ngadalë dhe punojeni brumin me duar.

Sasia e ujit varet nga brumi ndaj mund ta rregulloni masën ndërkohë që punoni brumin.

Shtoni vajin dhe punojeni sërish me duar.

Lëreni brumin të vijë për 10-15 minuta duke e mbuluar me një pecetë të pastër.

Në një tas tjetër përgatisni mbushjen e përzgjedhur duke i përzier të gjithë përbërësit e sugjeruar më lart.

Pasi të ketë ardhur brumi, bëni kuleçë të vegjël të cilët më pas mund t’i hapni me okllai.

Secili kulaç mund të ndahet në katër pjesë drejtkëndore të cilat mund t’i prini në shirita të gjatë.

Shiritat prej brumi mund t’i mbushni një e nga një me nga një lugë gjelle nga mbushja e përzgjedhur dhe t’i mbështillni duke i dhënë formën e trekëndëshit.

Byreçkat vendosini në një tepsi të cilën më parë e keni lyer me vaj.

Byreçkat mund t’i lyeni në sipërfaqe me pak gjalpë dhe t’i fusni në furrë.

Pjekja e tyre zgjat 30 minuta ose derisa të marrin një ngjyrë të artë.

Byreçkat serviren të ngrohtë dhe duke u shoqëruar me kos.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Tullumba me sheqer dhe kanellë
Pulë në tavë me finok dhe limon
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi
Kotoleta me kungulleshka
Sekretet e përgatitjes së kafesë turke me shijen perfekte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *