Bukë misri kërce me shumë fara

Brumera

Përbërësit:

300 g miell misri i bardhe
100 g miell gruri integral
1 luge te vogel kripë
1 vezë
2 luge vaj ulliri
1 luge gjalpë te butë ne temp. ambienti
1 grusht farà lule dielli, farà kungulli e fara chia

Përgatitja:
I hedh te gjithë përberësit me nje tas dhe shtoj kos aq sa te kem nje brume te bute por qe te mos ngjise. E punoj pak me dore dhe e le te pushoje derisa te ngrohet furra me 200 gradë
E veme brumin ne tavë ( e imja eshte me diameter 30 cm) te lyer me pare me vaj ulliri, e shperndaj me dorë dhe e lyej siper me pak vaj ulliri. E pjekim per 30 minuta afërsisht!

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Articles You May Like

Zupa me qumësht dhe biskota
Makarona me salcë domatesh të pjekura
Patate furre me limon dhe rozmarinë
Buka me ullinj
Sekretet e përgatitjes së kafesë turke me shijen perfekte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *