Bukë me presh dhe djathë të bardhë

Brumera

Serviret për (persona):5 Persona

Përbërësit

 • 3 presh
 • 150 gram miell
 • 75 gram djathë të bardhë (shpëlajeni mirë që të mos ketë shumë kripë)
 • ½ gotë ujë të vakët
 • 1 dorë fara luledielli, kungulli dhe lini
 • Pak vaj ulliri
 • Kripë, piper.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Lani mirë preshët, I prisni imët dhe i
 2. skuqni në një tigan me pak vaj ulliri.
 3. I shtoni kripë, piper dhe kur të jenë zbutur i lini mënjanë.
 4. Në tavolinën e punës shtoni miellin. Në mes shtoni kripën dhe ujin e vakët. Filloni punoni mirë masën.
 5. Pasi ta keni formuar brumin shtoni në mes farat dhe punojeni sërish. Shtoni edhe 1 lugë gjelle vaj ulliri.
 6. Në një enë përzieni preshin e skuqur me djathin e bardhë. Tani ia shtoni brumit në mes dhe vazhdoni ta punoni mirë me duar.
 7. Merrni një tavë me formë sipas dëshirës dhe shtroni në të bukën e përgatitur me presh.
 8. E fusni në furrë për 20 minuta në temperaturë 180 gradë.
 9. Ju bëftë mirë!
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *