Bukë me Boronicë dhe Banane

Brumera

Përbërësit

2 kupa miell
3/4 kupa tërshërë (e shpejtë për gatim)
2/3 kupë sheqer
1 kupë banane (pure, e pjekur mirë)
1/4 kupë qumësht
2 vezë
1 kupë boronica (të freskëta ose të ngrira, të shtypura dhe të drenazhuara)

Përgatitja

1
Ngrohni furrën në 180 gradë celcius, lyeni me yndyrë një tavë 22x12x7 cm.
2
Hidhni në një tas të madh miellin Bisquik, tërshërën, sheqerin, bananet, qumështin dhe vezët dhe përziejini çdo 30 sekonda. Ngadalë hidhni dhe boronicat.
3
Vendoseni në tavë. Piqeni 45-55 minuta derisa maja e mprehtë e një thike të hyjë dhe të dalë e thatë. Lëreni të ftohet për 10 minuta.
4
Duke e liruar nga anët e tavës, hiqeni butësisht nga tava dhe prisni rreth 2 orë para se ta ndani në pjesë Mund të ruhet në temperaturën e dhomës për 4 ditë ose në frigorifer përreth 10 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *