Bukë integrale, e zezë

Brumera

Përbërësit

1 kg miell i bardhë

800 ml ujë i vakët

500 gr miell i zi

150 gr fara të thata luledielli, kungulli, tërshëre.

80 ml vaj ulliri

50 gr kripë

40 gr pluhur maja

20 gr sheqer

Udhëzimet

1.Hedhim në mikser miellin e bardhë dhe të zi, sheqerin dhe farat e ndryshme.

2.Në një enë bashkojmë ujin, vajin e ullirit dhe pluhurin maja, duke i përzier me rrahëse vezësh metalike.

3.Marrim masën e miellit nga mikseri dhe e përziejmë për 10 minuta me përbërjen që krijuam në enë.

4.Brumin e formuar e lëmë të pushojë për 45 minuta në një ambient me temperaturë të ngrohtë.

5.E vendosim në tavë dhe e lëmë të pushojë për 40 minuta të tjera.

6.E pjekim në furrë në temperaturën 220 gradë për 40 minuta.

*GOslim
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3aCF39N
Per Kosove porosit ketu: https://bit.ly/37ziilb
*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZyeBYO
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/2M9uXUv