Brusketa me Ullinj

Antipasta, Perime

Përbërësit

1 bagetë (e prerë në feta)
2 gota domate qershi (të prera përgjysmë)
2 degë selino
1/2 filxhan çaji karotë (të copëtuara)
1/4 filxhan çaji ullinj (të prerë në feta)
1/4 filxhan çaji ullinj (të mbushur, të prerë në feta)
1/4 filxhan çaji majdanoz (i freskët)
1/4 filxhan çaji qepë e kuqe (të copëtuara)
1 lugë çaji hudhër
3 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle uthull balsamike
1/4 lugë çaji kripë
1/8 lugë çaji piper i zi

Përgatitja

1Në një tas të madh shtoni doamtet e prera përgjysmë, selinonë, ullinjtë, majdanozin dhe qepët e kuqe.
2
Në një enë tjetër shtoni vjain e ullirit, uthullën balsamike, pak kripë dhe piper të zi. Hidheni salcën e përgatitur mbi perime dhe përziejini mirë.
3
Prejeni bagetën në feta mesatare dhe vendosini në furrë të theken për rreth 15 minuta në temperaturën 180 gradë Celcius.
4
Më pas, renditini në një pjatë për servirje.
5
Hidhni mbi secilën prej tyre nga masa e përgatitur me perime dhe brusketat janë gati për t’u servirur.

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Zupë me kos dhe biskota
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *