Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

Kalorike, Pjata kryesore, Salce

Përbërësit
1/2 filxhan vaj ulliri
180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
kripë
piper
1 filxhan miell
2 filxhanë qepë (të copëtuara)
1 filxhan selino (e copëtuar)
1 filxhan karotë (të prera)
2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
3 gjethe dafine
1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
1 filxhan verë e kuqe
8 filxhanë lëng mish viçi
1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)

Përgatitja
1
Nxehim vajin në një tenxhere të madhe në temperaturë të lartë. Sezonojmë brinjët me kripë dhe piper për shije dhe i lyejmë ato në miell.
2
Skuqim brinjët e mishit në vaj në tufa të vogla (2-3 minuta për secilën tufë), duke shtuar vaj sipas nevojës, për të shterur mishin. Vendosim mënjanë brinjët.
3
Në të njëjtën tenxhere, shtojmë qepë dhe i kaurdisim për 2 minuta. Shtojmë selino dhe karota dhe i kaurdisim edhe 1 minutë më tepër.
4
I sezonojmë me kripë dhe piper për shije dhe pastaj i përziejmë në hudhër, gjethe dafine dhe trumzë dhe i gatuajmë edhe 1 minutë më tepër.
5
Hedhim në tenxhere pak verë të kuqe, duke hequr gjithë pjesët e mbetura në pjesën e poshtme.
6
Shtojmë lëngun e mishit dhe e lemë të vlojë, duke e reduktuar më pas temperaturën në gradacion të ulët dhe i lemë të ziejnë.
7
Shtojmë brinjët dhe vazhdojmë t’i ziejmë për 2 orë, derisa salca të ntrashet. I përziejmë në majdanoz dhe i shërbejmë.

Articles You May Like

Patate të ëmbla me mish të grirë
Supa e krapit
Pulë me ullinj dhe hudhra
Pica 4 stinet
Kokteil Mai Tai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *