Brinjë Derri me Patate të ziera

Kalorike, Pjata kryesore
Përbërësit
  • 500 gr brinjë derri
  • vaj ulliri
  • piper
  • trumëz
  • kripë
  • patate (të ziera)
  • gjalpë
  • galetë (me erëza)
Përgatitja
1
Në një tigan hidhni vajin e ullirit dhe brinjën e derrit. Shtoni kripë, piper dhe skuqeni nga të dyja anët.
2
Shtoni 2 degë trumëz. Vendoseni më pas në furrëtë piqet për 20 minuta në temperaturën 180 gradë Celcius.
3
Prejini patatet e ziera më parë përgjysmë. Skuqini ato në një tigan me gjalpë. Shtoni kripë dhe piper.
4
Kaloni brinjën e derrit në një pjatë me galetë me erëza.
5
Vendosni patatet në një pjatë dhe në mes vendosni brinjën e derrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *